West Highland White Terrier to mały pies, ale z dużym temperamentem. Nie powinien być kupowany jako towarzysz zabaw dla małych dzieci, poniżej 7 lat. Nie będzie biernie znosić ich „zabaw”. Doskonale nada się na towarzysza starszego dziecka, nastolatka, dorosłej lub starszej osoby.
Westy lubią spacery i zabawy, są z reguły posłuszne, ale jako psy myśliwskie lubią gonić koty i ptaki. Są też zadziorne i bywają szczekliwe, jednak wiele zależy od wychowania. Nie są to psy „maskotki” chociaż uwielbiają się przytulać, chętnie będą towarzyszyć przy oglądaniu telewizji lub czytaniu książki jako mały grzejniczek.
Nie wymagają bardzo dużej aktywności fizycznej. Chcesz iść na dalszy spacer? Super! Miałeś ciężki dzień i wolisz przejść się w pobliżu domu, a potem poleniuchować? Też może być, ale piłeczką musimy się pobawić.
Nie gubią sierści, ale wymagają trymowania (usuwanie martwego włosa) u psiego fryzjera co dwa miesiące. Polecane są dla osób ze skłonnością do alergii.
Rasa ma skłonność do alergii – nie mogą być żywione byle czym. Suche karmy nie są dobrym rozwiązaniem. Pożywienie powinno być dobrej jakości i odpowiednie dla psów.

Podsumowując: West to mały twardziel – przytulak, zawsze gotowy do działania. Wymaga wizyt u fryzjera. Nie jest to pies dla każdego, przyszły właściciel musi być konsekwentny w działaniach, wtedy jego westik będzie najcudowniejszym psem pod słońcem.